Spring 2018 Varsity and JV Softball Schedules 

Woodruff Lady Wolverine

2018 Varsity Softball Schedule

                                                                                                           ​Scrimmages:

                                                                                                           February 13                             @Mauldin                                                      6pm

                                                                                                           February 15                             Laurens                                                          5pm

                                                                                                           February 24                             @Seneca                                                        11am

                                                                                                           February 27                             @Dorman                                                      5pm

 

                                                                                                           Regular Season:

                                                                                                           March 6                                   @Greer                                                             6pm

                                                                                                           March 7                                   Chesnee                                                           6pm

                                                                                                           March 9                                   Clover @Crescent Tournament           7:30

                                                                                                           March 10                                 West Oak @Crescent Tournament   11:00

                                                                                                                                                                 Wren @Crescent Tournament            3:00

                                                                                                           March 12                                 Landrum                                                          7pm

                                                                                                           March 13                                 @Newberry*                                                 7pm

                                                                                                           March 15                                 Chapman*                                                       7pm

                                                                                                           March 20                                 Broome*                                                          7pm

                                                                                                           March 21                                 Greer                                                                6pm

                                                                                                           March 23                                 @Mid Carolina*                                           7pm

                                                                                                           March 26                                 Wade Hampton                                           7:30

                                                                                                           March 27                                 @Clinton*                                                      7pm

                                                                                                           March 29                                 @Wade Hampton                                       7:30

                                                                                                           April 2                                       Clinton*                                                           7pm

                                                                                                           April 3                                       Mid-Carolina*                                              7pm

                                                                                                           April 9                                       @Landrum                                                      7pm

                                                                                                           April 10                                    Newberry* (Senior Night)                      7pm

                                                                                                           April 13                                   @Chapman*                                                    7pm

                                                                                                           April 17                                   @Broome*                                                       7pm

                                                                                                           April 23                                   @Chesnee                                                       6pm

 

                                                                                                           *Region Game

 

                                                                                                           District Playoffs:                                   April 26, 28, 30

                                                                                                                                                                                   and May 2.

                                                                                                           Upper State Championship:           May 5, 7, 9, and 11.

                                                                                                           State Championship:                          May 14, 16, and 18.

 

                                                                                                           Head Coach: Will Lanford

                                                                                                           Assistant Coaches: Sloane Buckley, DJ O’Hara, Chip Hitchcock, and Samantha Wood



Woodruff Lady Wolverine

2018 JV Softball Schedule

                                                                                                           Scrimmages:

                                                                                                           March 1                                   Dorman                                               5:30

 

                                                                                                           Regular Season:

                                                                                                           March 12                                 Landrum                                             5pm

                                                                                                           March 13                                 @Newberry                                       5pm

                                                                                                           March 15                                 Chapman                                            5pm

                                                                                                           March 20                                 Broome                                               5pm

                                                                                                           March 23                                 @Mid Carolina                                5pm

                                                                                                           March 26                                 Wade Hampton                              5:30

                                                                                                           March 27                                 @Clinton                                            5pm

                                                                                                           March 29                                 @Wade Hampton                          5:30

                                                                                                           April 2                                       Clinton                                                5pm

                                                                                                           April 3                                       Mid-Carolina                                    5pm

                                                                                                           April 9                                       @Landrum                                         5pm

                                                                                                           April 10                                    Newberry                                           5pm

                                                                                                           April 13                                    @Chapman                                        5pm

                                                                                                           April 17                                    @Broome                                            5pm

 

 

                                                                                                           Head Coach: Samantha Wood

                                                                                                           Assistant Coaches: Chip Hitchcock, DJ O’Hara, Sloane Buckley.




 *Directions to All Fields and Venues​​

Speed W

Website by SchoolMessenger Presence. © 2018 West Corporation. All rights reserved.